lordoza
Šta je zapravo "Lordoza" a šta "Hiperlordoza"?
Lordoza predstavlja prirodnu krivinu kičme koja se javlja u vratnom i lumbalnom delu. Ova krivina pomaže u ravnoteži tela i apsorpciji šoka tokom kretanja. Međutim, kada ova krivina postane preterano izražena, to se naziva hiperlordozom. Hiperlordoza često dovodi do preteranog savijanja kičme unazad.
Uzroci nastanka hiperlordoze
Hiperlordoza kičme je kompleksno stanje koje može biti rezultat različitih faktora. Razumevanje ovih uzroka ključno je za pravilno upravljanje i prevenciju hiperlordoze. Uzroci hiperlordoze mogu se podeliti na:
faktori iz okruženja
Prekomerna telesna masa stavlja dodatan pritisak na kičmu i može doprineti nepravilnom držanju tela.
Nepravilna ishrana koja nedostaje neophodnih hranljivih sastojaka može uticati na zdravlje kostiju i mišića kičme.
Pušenje i prekomerno konzumiranje alkohola mogu imati negativan uticaj na zdravlje kostiju i mišića.
Brzi rast tokom adolescencije može dovesti do neravnoteže u mišićima kičme i doprineti hiperlordozi.
Faktori povezani sa zdravljem i stanjem kičme
Prekomerna produkcija hormona štitne žlezde može uticati na mišiće kičme i dovesti do promena u držanju tela.
Ovo autoimuno oboljenje može izazvati inflamaciju i bol u zglobovima kičme, utičući na posturu.
Fizičke povrede i frakture u vratnom delu kičme mogu dovesti do promena u krivini kičme.
Degenerativne promene na kičmi, kao što je spondiloza, mogu uticati na strukturu kičmenih pršljenova.
Bol uzrokovan išijasom može dovesti do promene u držanju tela kako bi se ublažio bol.
Smanjenje gustine kostiju kod osteoporoze može povećati rizik od deformacije kičme.
Spazmi mišića vrata mogu privremeno uticati na posturu i dovesti do privremenih promena u kičmi.
Ozbiljnije stanje, kao što je dislokacija pršljenova, može dovesti do trajnih promena u kičmi i posturi.
Vrste Hiperlordoze
Hiperlordoza, kao deformitet kičme, može se pojaviti u različitim delovima kičme. Dve najčešće vrste hiperlordoze su:
1. Lumbalna hiperlordoza
2. Cervikalna hiperlordoza
Lumbalna hiperlordoza
Lumbalna hiperlordoza predstavlja najčešći tip ovog stanja. Karakteriše je preterana konkavna krivina u lumbalnom delu kičme, odnosno u donjem delu leđa. Lumbalna hiperlordoza često dovodi do izraženog “nagiba unazad” karlice i preteranog savijanja donjeg dela leđa prema napred. Ovaj tip hiperlordoze može izazvati bol u donjem delu leđa, nelagodnost i promene u držanju tela.
Cervikalna hiperlordoza
Cervikalna hiperlordoza manifestuje se kao preterana konkavna krivina u vratnom delu kičme. Ova vrsta hiperlordoze može uticati na držanje vrata i glave, stvarajući “nagib unazad” u vratu. Pacijenti sa cervikalnom hiperlordozom mogu osećati nelagodnost u vratu i ramenima, a ponekad i glavobolje ili vrtoglavicu. Osim toga, ovaj tip hiperlordoze može uticati na pokretljivost vrata i otežati svakodnevne aktivnosti kao što su okretanje glave ili podizanje glave sa podloge.
Važno je napomenuti da obe vrste hiperlordoze mogu varirati u ozbiljnosti, iako su simptomi i promene u posturi česti kod oba tipa. Pravilna dijagnoza, uzrok i tretman zavise od vrste hiperlordoze i individualnih faktora svakog pacijenta. Obratite se lekaru ili specijalisti za kičmu kako biste dobili odgovarajuću procenu i plan tretmana za vaše specifično stanje.
Simptomi hiperlordoze:
Lumbalna Hiperlordoza
Osobe sa lumbalnom hiperlordozom često osećaju bol u donjem delu leđa. Ovaj bol može biti dosadan ili oštar i obično se pojačava tokom dugotrajnog stajanja ili hodanja.
Hiperlordoza u lumbalnom delu može uzrokovati izraženo “naginjanje unazad” karlice i preterano savijanje donjeg dela leđa prema napred. Ovo dovodi do promena u posturi, a osoba može izgledati kao da “izbacuje” stomak.
Mišići leđa i trbuha, koji pokušavaju da kompenzuju nepravilno savijenu kičmu, često mogu biti preopterećeni i grčiti se, što doprinosi bolu.
Cervikalna Hiperlordoza
Osobe sa cervikalnom hiperlordozom često osećaju bol u vratu i ramenima. Ovaj bol može biti uporan i može se širiti na gornji deo leđa.
Zakrivljenost vrata može otežati normalno okretanje glave i vrata, što može dovesti do osećaja ograničenosti pri pokretanju glave.
Cervikalna hiperlordoza može biti praćena čestim glavoboljama, koje mogu biti uzrokovane napetostima u vratu i promenama u cirkulaciji krvi.
Kod nekih pacijenata, cervikalna hiperlordoza može izazvati utrnulost ruku i zujanje u ušima zbog pritiska na nervne strukture u vratu.
Gojaznost kao faktor rizika
Prekomerna telesna masa, odnosno gojaznost, može povećati rizik od razvoja hiperlordoze, posebno u lumbalnom delu kičme. Dodatni teret na kičmi i mišićima može izazvati pomeranje kukova unapred, što rezultira neprirodnim držanjem tela i zakrivljenjem kičme. Ovakvo zakrivljenje kičme često dovodi do razvoja lumbalne hiperlordoze i može izazvati bol u donjem delu leđa.
Važno je napomenuti da simptomi i ozbiljnost hiperlordoze mogu varirati među pojedincima, a rani pregled i dijagnoza od strane stručnjaka za kičmu su ključni za pravilno upravljanje ovim stanjem.
Dijagnostikovanje hiperlordoze
Pregled se može obavljati u stojećem ili ležećem položaju, ili u oba položaja, u zavisnosti od preferencija lekara i potreba pacijenta.
Fizički pregled
Lekar će pažljivo pregledati držanje tela i kičmu pacijenta.
Rendgenski snimci
Rendgenski snimci kičme omogućavaju lekarima da precizno izmere krivinu kičme i postave dijagnozu.
Lečenje hiperlordoze
Tretman hiperlordoze može uključivati:
Vežbe i fizikalna terapija
Fizikalna terapija igra ključnu ulogu u lečenju hiperlordoze. Fizioterapeuti će razviti personalizovan program vežbi koje ciljaju na:
Jačanje Trbušnih Mišića: Vežbe za jačanje trbušnih mišića pomažu u podršci kičmi i održavanju pravilnog držanja tela.
Jačanje Leđnih Mišića: Vežbe za leđne mišiće pomažu u ravnoteži mišića kičme i sprečavaju preterano savijanje.
Istezanje Mišića: Istezanje fleksora kuka i drugih mišića može pomoći u smanjenju zakrivljenosti kičme.
Poboljšanje Posture: Fizioterapeuti će raditi sa pacijentima na poboljšanju posturalnih navika kako bi se smanjilo opterećenje na kičmi.
Nošenje steznika
U nekim slučajevima, nošenje ortopedskih steznika može biti korisno. Steznici pružaju podršku kičmi i pomažu u održavanju pravilnog držanja tela. Važno je da se korišćenje steznika konsultuje sa lekarom ili fizioterapeutom, kako bi se odabrali odgovarajući steznici i pravilno ih koristili.
Medikamentozna Terapija
Za ublažavanje bolova i upale koji mogu biti povezani sa hiperlordozom, lekovi poput nesteroidnih antiinflamatornih lekova (NSAID) mogu se preporučiti. Ovi lekovi mogu pomoći u smanjenju nelagodnosti i poboljšanju kvaliteta života.
Hirurški tretman
U retkim slučajevima kada hiperlordoza ne reaguje na konzervativne metode lečenja ili je ozbiljna, hirurški zahvat može biti razmatran. Hirurgija može uključivati ispravljanje kičme, fiksiranje pršljenova ili druge procedure koje će vratiti normalnu anatomiju kičme. Odluka o hirurškom tretmanu obično se donosi uz konsultaciju sa specijalistom za kičmu i uz razmatranje rizika i benefita.