SKOLIOZA

Sve što trebate znati o Skoliozi

Skolioza je stanje koje utiče na strukturu kičme, često dovodeći do krivljenja kičmenog stuba u obliku slova “S”. Ova deformacija kičme može prouzrokovati različite probleme, uključujući bolove u leđima, promene držanja tela i ograničenje pokreta.

Skolioza je kompleksna deformacija kičmenog stuba, koja se obično javlja tokom rasta i razvoja. Kičmeni stub osobe sa skoliozom može se kriviti u bilo kom smeru, a najčešće se javljaju bočna krivljenja. Ovo stanje može biti posledica različitih faktora, uključujući genetsku predispoziciju, neuromišićne poremećaje ili druge zdravstvene probleme.

 Simptomi, Dijagnoza i Tretmani skolioze

Postoje različite vrste skolioze, a svaka od njih može zahtevati specifičan pristup tretmanu

Idiopatska skolioza

Ovo je najčešći oblik skolioze i obično se javlja u adolescenciji. Tačan uzrok idiopatske skolioze nije poznat.

Neuromišićna skolioza

Ovaj tip skolioze može biti posledica neuromišićnih poremećaja kao što je cerebralna paraliza ili muscularna distrofija.

Kongenitalna skolioza

Ova vrsta skolioze se razvija tokom razvoja fetusa i može biti prisutna pri rođenju.

Dijagnoza skolioze

Kako se ustanovljava postojanje skolioze?

Dijagnoza skolioze obično počinje fizičkim pregledom i anamnezom pacijenta. Lekar će pažljivo pregledati kičmu i tražiti vidljive znakove deformacije. Da bi se potvrdila dijagnoza, obično se koriste rendgenski snimci kičme. Ovi snimci omogućavaju lekarima da tačno izmere stepen krivljenja kičmenog stuba i planiraju odgovarajući tretman.

Simptomi skolioze

Simptomi skolioze mogu varirati u zavisnosti od težine deformacije kičmenog stuba. Evo nekoliko uobičajenih simptoma:

BOLOVI U LEĐIMA

Osobe sa skolozom često osećaju bolove u donjem delu leđa koji mogu biti konstantni ili se javljaju povremeno.

PROMENE DRŽANJA TELA

Skolioza može uzrokovati vidljive promene u držanju tela, kao što su neravnoteža ramena ili karlice.

OGRANIČENJE POKRETA

U težim slučajevima, skolioza može ograničiti opseg pokreta kičme, što može otežati obavljanje svakodnevnih aktivnosti.

VIZUELNE PROMENE

Skolioza može biti vidljiva golim okom, jer kičma može izgledati izobličeno.

Prevencija i upravljanje skoliozom

Kako sprečiti razvoj skolioze?

Preventivne mere mogu pomoći u smanjenju rizika od razvoja skolioze ili njenog napredovanja. To uključuje redovne fizičke aktivnosti, održavanje pravilnog držanja tela i praćenje promena u kičmi. Osobe koje već imaju dijagnozu skolioze trebaju redovno pratiti svoje stanje i pridržavati se preporuka svog lekara.

Pripazite na držanje tela, posebno dok sedite ili stojite, i pokušajte da održavate prirodan položaj kičme.

Redovno vežbanje, posebno vežbe koje jačaju mišiće leđa i stomaka, mogu pomoći u održavanju zdravog držanja tela.

Vežbe za skoliozu

Vežbanje može igrati ključnu ulogu u rešavanju i kontroli skolioze. Pravilno odabrane vežbe mogu ojačati mišiće oko kičme, poboljšati držanje tela i smanjiti bolove u leđima. Evo nekoliko najboljih vežbi za osobe koje se suočavaju sa skoliozom:

Vežba "Plivanje delfinom"

Ova vežba pomaže u jačanju mišića leđa i trbuha. Lezite na stomak sa rukama ispruženim ispred vas. Podignite istovremeno desnu ruku i levu nogu sa poda, zadržavajući ih iznad površine nekoliko sekundi. Zatim promenite strane. Ponovite vežbu 10-15 puta sa svakom stranom.

"Cat-Cow" vežba

Ova vežba se izvodi na sve četiri. Počnite tako da izdahnete i savijate kičmu prema gore (kao mačka koja se isteže), a zatim udahnite i savijte kičmu prema dole (kao krava koja izbacuje leđa). Ponavljajte ovu vežbu 10-15 puta kako biste poboljšali fleksibilnost kičme.

Rotacione vežbe za trup

Sedite na stolicu sa ravnom površinom. Postavite ruke na suprotne strane stolice i okrećite trup u jednom smeru, zatim u drugom smeru. Ova vežba pomaže u jačanju mišića trupa i poboljšava pokretljivost kičme.

Istezanje leđnih mišića sa stolicom

Sedenjem na stolici sa nogama na podu, okrenite se bočno tako da ste rukama oslonjeni na naslon stolice. Polako se savijajte napred i osećajte istezanje leđnih mišića duž kičme. Ostanite u ovom položaju 20-30 sekundi, a zatim se okrenite i istegnite na suprotnu stranu.

Vežba za jačanje trbušnih mišića

Lezite na leđa sa savijenim nogama i stopalima na podu. Položite ruke preko grudi. Podignite ramena i gornji deo leđa sa poda, koristeći mišiće trbuha. Ova vežba jača trbušne mišiće i pomaže u podršci kičmi.

Napomena: Pre nego što započnete bilo koji program vežbi za skoliozu, važno je konsultovati se sa lekarom ili fizioterapeutom. Oni će vam pomoći da odaberete vežbe koje odgovaraju vašem specifičnom stanju i pravilno ih izvodite. Vežbe treba izvoditi pažljivo i bez izazivanja boli ili nelagodnosti.

Redovno vežbanje u kombinaciji sa odgovarajućim tretmanom može značajno doprineti kontroli skolioze i poboljšanju kvaliteta života.